Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol 22. Dünya Petrol Kongresi’nde kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

ABD’nin hem doğalgazda hem petrol de dünyanın 1 numaralı üretici durumuna geldiğini, bunun da kaya gazı ve kaya petrolü devrimiyle olduğunu belirten Birol ABD’nin sadece kaya petrolündeki üretiminin Irak seviyesine geldiğini kaydetti.

Birol “ABD’nin sırf kaya gazından ürettiği gaz 2 tane Katar seviyesine geldi, ABD yakında kendi ülkesindeki gaz ihtiyaçlarını karşılayacak ve çok yakında önemli bir gaz ihracatçısı haline gelecek, yani ABD petrol ve doğalgazda kayagazı ve kaya petrolü üretim artışıyla süper güç haline geldi” dedi.

ABD Petrol ünün bu kadar artmasının petrol fiyatlarına aşağı yönlü baskı yaptığını belirten Birol “OPEC ülkeleri Petrol arzını kısıtlayarak fiyatları artırmak için önemli karar aldılar. Ama ABD petrolüyle piyasada kıtlıktan çok bolluk var. O bakımdan fiyatlar da düşmüş durumda. ABD petrolü piyasaya bolluk getirecek bu da fiyatlarda aşağı yönlü baskı oluşturacak.” dedi

Petrol fiyatlarının düşük olmasının Türkiye gibi ülkeler için iyi olduğunu belirten Birol, “cari açığa bakınca bunun büyük kısmı petrol ve doğalgaz ithalatına gidiyor, o bakımdan fiyat düşük kalması bizim ekonomimiz açısından son derece güzel bir haber.” dedi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın