akis

Bornova Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınan kararla, yenilenebilir enerji kaynağı kullanan binalardan her türlü belediye ücreti, yüzde 25 indirimli olarak alınacak.

Dünyanın enerji politikalarının belirlendiği Enerji Kentleri Birliği’nin (Enerjicities) Yönetim Kurulu’nda yer alan Bornova Belediyesi, bu konuda ortaya koyduğu projelerle Türkiye’ye örnek oluyor. Daha önce 300 kilowattlık Fotovoltaik Güç Sistemi kuran ve bu sayede her yıl 250 bin ton karbon salımını engelleyen Bornova Belediyesi, bir örnek projeye daha imza attı.

Artık Bornova’da yenilenebilir enerji kaynağı kullanan (güneş, Jeotermal, su, rüzgâr) binalardan yasa gereği belediyenin aldığı tüm ücretlerden yüzde 25 oranında indirim yapılacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amacını taşıyan karar Bornova Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alındı. Çevrenin korunmasına katkıda bulunmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Belediye Başkanı Olgun Atila şunları söyledi: “İlçemizde yaşam standartlarının yükselmesi öncelikli hedefimiz. Bunun da en önemli şartlarından biri temiz bir çevre. Bornovamızda kaliteli çevre değerleri için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bornova Belediye Meclisimizde oybirliği ile aldığımız karar da bu anlamda önemli bir katkı sağlayacak. Tüm Türkiye’ye örnek olacak kararla, Bornova’da çevreci enerjileri kullanan binalara önemli bir avantaj sağlanmış olacak. Biz, hem yenilenebilir kaynakları kullanarak çevre değerlerimizi koruyoruz, hem de sağladığımız tasarrufları yatırımlara dönüştürüyoruz.” dedi.

1 Yorum

  1. Haber için teşekkürler. Ancak başlık ve yazının giriş bölümüne itirazım var.

    Başlıkta ve girişte mutlaka belediye adı yer almalıydı. Bu şekilde hangi belediyeye ait olduğu net değil. Hem başlıkta belirtilmediği için hem de haberde Bornova ya da Başkan ile ilgili bir görsel yer almadığı için ancak yazının tamamını okuyan okuyucular haberin Bornova ile ilgili olduğunu anlayabilecekler! (Örneğin bu yazıda belediye adı başlıkta net verilmiş: http://enerjienstitusu.com/2016/11/16/gaziantep-buyuksehir-belediyesi-gunes-tarlalari-kuruyor/)

    Bir İzmirli olarak bu konuda gerekli düzeltmenin yapılmasını bekliyorum.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın