Doğayı kirletmeyen çevreci yapısı ile yaşam boyunca kalıcı olarak tüketilmesi mümkün olmayan yenilebilir enerji kaynakları, her geçen gün artan enerji tüketimi ile günümüzde çok daha fazla önem kazandı.

Son dönemde kötü niyetli kişilerin yeni hedefi haline gelen güneş enerji santrallerinde kullanılan cihazlarda bulunan küçük bir güvenlik açığı bile, oldukça büyük bir tehlikeye neden olabilir. Siber güvenlik araştırmacısı Willem Westerhof tarafından yayınlanan bir rapor, Hollandalı SMA firması tarafından üretilen ürünlerde yer alan açıkların, Avrupanın büyük bir kısmını tehlikeye atabileceğini kanıtladı.

Firmanın bu sistemlerde kullanılan invertör gibi cihazlarında ana parolayı değiştirmeye izin vermediğini ve ortak bir süper şifreye sahip olduğu ifade eden Westerhof, kötü niyetli kişilerin bu açıklardan yararlanarak sistemleri rahatlıkla devre dışı bırakarak elektriği kesebileceğini belirtiyor.

Şirket yetkilileri ise Westerhof ile iletişime geçerek tespit ettiği güvenlik açıkları konusunda bilgi aldıklarını belirtirken, diğer üreticilerin ürünlerinde benzer bir yol izlemesinin tehlikeyi çok daha büyüteceği ifade ediliyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın