Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 21 şirkete lisans verirken, 24 şirketin lisansını iptal etti. Lisans verilen şirketlerin petrol, elektrik, sıvılaştırılmış petrol gazları ile doğalgaz piyasalarında faaliyet göstereceği ilan edildi.

Konuyla ilgili ilan Resmi Gazete’nin ilgili sayısında yayımlandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun ilanına göre, 21 şirkete lisans verildi. Şirketlerin faaliyet alanlarıysa şöyle açıklandı. Elektrik piyasası dahilinde 1 şirkete tedarik lisansı düzenlendi. Aynı sektör kapsamında 5 şirket üretim lisansı aldı. EPDK’ya yapılan başvuru neticesinde 3 şirket organize sanayi bölgesi dağıtım lisansı alırken, 2 şirkete ise üretim alanında lisans düzenlendi. Elektrik piyasasına yönelik düzenlenen lisans sayısı 11 oldu.

Resmi Gazete’deki ilana göre doğalgaz piyasasında faaliyet gösterecek şirketlere verilen lisans sayısı 3 olarak belirtildi. Bu kapsamda 2 şirkete dağıtım lisansı düzenlendi. Sıvılaştırılmış petrol gazları piyasasında faaliyet gösterecek bir şirkete ise depolama lisansı verildi. Depolama lisansı verilen şirket Socar Turkey Depolama Anonim Şirketi olarak kaydedildi.

Petrol piyasası dahilinde lisans düzenlenen şirket sayısı 7 olarak kaydedilirken, bu şirketlerden 3 tanesinin madeni yağ piyasasında faaliyet göstereceği açıklandı. Lisansa konu olan işlemlerle bir depolama lisansı, 2 şirkete de iletim lisansı verildi. Bir şirketeyse dağıtıcı lisansı verildi. Socar Turkey Depolama Anonim Şirketi bu şirketler arasında da yer aldı.

EPDK’nın Resmi Gazete ilanına göre bazı şirketlerin lisansları sonlandırıldı. Petrol piyasasında faaliyet gösteren ve lisansına son verilen şirketlerden 1 tanesinin lisansı depolama lisansı olarak bildirildi. Lisansı sonlandırılan şirketlerden 2 tanesi ise iletim piyasasında faaliyet göstermekteydi. EPDK 1 madeni yağ lisansının da sonlandırılmasına karar verirken, 1 şirketin ihrakiye teslimi lisansına da son verdiğini açıkladı. Alınan kararla elektrik piyasasında üretim lisansı bulunan 19 şirketin lisansları da iptal edilenler arasında yer aldı.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın