Alarko Holding, hem enerji üretimi hem de müteahhitlik sektöründen beklenenden fazla katkı elde ederek 104 milyon TL’lik gelir beklentisinin üzerine çıktı ve toplamda 194 milyon TL’lik gelir elde etti.

İş Yatırım, Alarko Holding’in ikinci çeyrek mali tablolarını yorumladı. Analistlere göre, güçlü faaliyet sonuçları ve bağlı ortaklıkların getirdiği önemli kâr katkısının yardımıyla Alarko Holding net karını bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı döneminden 8 milyon TL azalma ile 63 milyon TL olarak duyurdu. Kurum analistlerinin net kar tahmini ise 16 milyon TL civarındaydı.

İş yatırım analistlerinin notlarına göre, “şirketin kâr katkısı, bir önceki yıl kaydedilen 10 milyon TL’den 64 milyon TL’ye yükseldi ve bizim tahminimiz olan 29 milyon TL’nin iki katından da daha fazla artış göstermiş oldu. Bu artışta ise, başta Meram Elektrik Dağıtım olmak üzere dayalı bağlı ortaklıkların önemli bir katkısı söz konusu.”

Analize göre, Holding, hem enerji üretimi hem de müteahhitlik sektöründen beklenenden fazla katkı elde ederek 104 milyon TL’lik gelir beklentisinin üzerine çıktı ve toplamda 194 milyon TL’lik gelir elde etti. Öte yandan, müteahhitlik segmenti enerji tarafına göre görece zayıf performans sergilese enerji üretim kolunun güçlü operasyonel performansının katkısıyla FAVÖK 22 milyon TL olarak hesaplandı.

Enerji üretimi kolunun geliri analistlerin tahminlerinin iki katına çıkarak 68 milyon TL oldu ve bu rakam geçen yıla göre %33 artış gösterdi; FAVÖK ise geçtiğimiz yıla göre %142’lik bir artışla 30 milyon TL’yi buldu. Marj artışında ise bölgedeki coğrafyanın enerji üretimine elverişli olması ve özellikle Karakuz HES’indeki artış ve Dolar bazlı tarife etkili oldu.
Ayrıca, hidroelektrik barajlarında düşük verim ve yüksek elektrik fiyatları yılın ilerleyen aylarında ciro artışını desteklemeye devam edecek.

Taahhüt kolu bu çeyrekte daha kısa teslim süresi ve proje tamamlama oranlarına bağlı olarak yıllık bazda %133 oranında artışla 91 milyon TL gelir elde etti. Güçlü ciro büyümesine rağmen, FAVÖK, son olarak iki büyük metro projesinin (Kaynarca-Pendik-Tuzla; Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey) sınırlı katkısı nedeniyle negatifte 9 milyon TL oldu, geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam negatifte 16 milyon TL’ydi.

Alarko’nun hissesinin 219 milyon ABD doları olduğu Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosu projesi henüz finansmana katkı sağlamaya başlamamışken, yavaş ilerleyen kazı çalışmaları nedeniyle Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro projesinin katkısı ise 415 milyon ABD doları ile sınırlı kaldı. Öte yandan, analistlerin beklentisine göre, bu iki projenin artan katkısı, önümüzdeki çeyreklerde taahhüt kolunun kârlılığını önemli ölçüde artıracak. Bu kolun birken proje tutarı Temmuz 2017 itibarıyla 614 milyon ABD doları seviyesi ile yatay seyretti.

Sonuç olarak, analistlere göre, şirketin ikinci çeyrek bilançoları son derece olumlu ve piyasanın bu sonuçlara pozitif bir reaksiyon vermesi bekleniyor. Öte yandan, son iki haftadır şirket hisselerinin piyasaya göre % 15 daha iyi bir performans gösterdiğini de not etmek gerekiyor. Operasyonel sonuçların daha detaylı gözden geçirilmesi ve analistlerin yönetimle gerçekleştirdiği görüşmeyi takiben ise, hedef fiyatlarında yukarı yönlü bir revizyon ile değerlemesinin tekrar gözden geçirilmesi mümkün. İş Yatırım halen %12 ek getiri öngörüsü ile hisselerin Borsa ortalamasının üstünde performans göstereceğini düşünüyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın