Elektrikli araçlarda söz konusu enerji desteği olduğunda, aklımıza Tesla’nın Supercharger enerji istasyonları veya benzer destek noktaları geliyor. Bu enerji noktalarının yeterli olduğunu düşünüyoruz. Ancak yeni bir alternatif, Audi firmasının aklına gelmiş ve elektrikli araçlarda sürekli olarak kullanılabilmesi için çalışmalara başlanmış.

Güneş enerjisini elektrikli araçlarda kullanabilmek için Audi, elektrik enerjisiyle çalışan tüm araçlarının “sunroff”larına (tavan penceresi) yerleştirebilmek amacıyla esnek güneş panelleri üreten AltaDevices isimli bir firmayla çalışmak üzere anlaşma yaptı.

Audi, AltaDevices ile ortak Ar-Ge yaparak, güneş bataryalarının “panoramik cam tavan” ile bütünleştirilmesini sağlayacak. Audi’nin bu projesi, gelecekte arabada mevcut olan tüm klima ve ısıtıcıların da bu teknolojiyle çalışıyor olabileceğini müjdeliyor. Güneş enerjisini bu şekilde kullanabiliyor olmak, elektrikli otomobillerin daha uzun bir süreyle, şarj etmeye gerek kalmadan sürülmesini de mümkün kılabilecekmiş gibi görünüyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın