Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un Türkiye ile yapmış oldukları iş birliği sayesinde deniz altından döşenecek kablolar ile elektrik alımı sağlayabilecekleri proje için geri sayıma başladıklarını açıkladı.

 

Ortak çalışma gruplarını tamamlamalarına çok az kaldığı ve geri kalan dönemi siyaseten şekillendirecekleri bir sürecin kaldığını ifade etti. Bu yıl tamamlanmadan başlaması düşünülen projenin tahminen 2 yada 2,5 yıl içinde tamamlanabileceği düşünülüyor. Bu proje KKTC ile anavatanını bir kez daha birleştirmiş olacak. Türkiye Cumhuriyet Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile 2016 yılı 11 Ekim tarihinde enerji işbirliği anlaşmasına imza attıklarını tekrardan hatırlattı.

Atun’un yapmış olduğu açıklamaların devamında ise sadece elektrik enerjisi sağlamakla kalmayıp bunu bir küresel vizyon düşüncesiyle sağlanabilmesinin kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı. Adaya deniz altında elektrik verilebilecek olması 2009’dan beri en çok heyecanlandıran projesi arasında yer aldığını da ifade etti.

Atun’un ‘Türkiye den yıl içinde almış olduğumuz yaklaşık 30 milyon metreküp su var. Fiyat avantajı ve kesintisiz alım bu konuda suya erişimimizi oldukça rahata kavuşturdu. Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanlığınca tarım alanlarının dağıtım ağı yapılandırılmasında ve inşasında da önemli adımlar attıklarını ifade ediyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile elektrik alışverişinde iyi bir şekilde entegre olduklarını söyleyen Altun, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) talebi doğrultusunda elektriklerini paylaşabileceklerini açıkca ifade etti. 2011 yılında yüksek gerilim hattı düzeyinde elektrik bağlantısı yapmış oldukları Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile bağlantı gerçekleştirmiş olduklarını anımsattı ve şu an üç noktada toplam 400 megavatlık bağlantıya sahip olduklarını da ekledi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın