Türkiye’nin ilk tekstil profesörü Prof. Dr. Tarakçıoğlu, ‘Geliştirdiğim tekstil malzemesini panellerin arkasına yerleştirerek bakır borulu sistemle aynı verimi elde etmeyi başardım. Son derece ucuz ve verimli bir şekilde daha yüksek elektrik verimi, daha uzun kullanım ömrü ve sıcak suyu birlikte elde ediyoruz. Su için ayrı, elektrik için ayrı panel kurmaya gerek yok’ dedi.

Tarakçıoğlu, güneşten elektrik üreten fotovoltaik panellerdeki ısınma sorununu tekstil malzemeleriyle çözerek, hem elektrik hem sıcak su üreten panel geliştirdi. TÜBİTAK Tekstil Araştırma Merkezi ile Ege Üniversitesi Tekstil Araştırmaları Merkezi’nin kurulmasında öncülük eden Prof Dr. Tarakçıoğlu, bu süreçte öğrencileriyle 20’ye yakın patent ve faydalı modele imza attı.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda iddialı hedefler koyması ve evlerin çatılarında da güneş enerjisinden elektrik elde edilebilmesini öngören yönetmeliğin çıkmasıyla umutlanan Tarakçıoğlu, mevcut panellere göre daha üstün özelliklerle tasarladığı fotovoltaik panelleri şimdi fuarlarda tanıtıyor. Buluşlarının yaygınlaşması için 70 yaşından sonra üretime başlayan Prof. Dr. Tarakçıoğlu, güneş panellerinde geleceğin teknolojisi olarak tanımladığı hibrit panellerin yaygınlaşması için ortak arıyor.

Yeni çıkan yönetmelikle dağıtım şirketiyle anlaşma yapıp güneş paneli ve çift taraflı saat taktıran vatandaşların gündüzleri ürettikleri elektriği dağıtım şirketine satacaklarını, geceleri tüketeceklerini de şirketten alacaklarını anlatan Prof. Dr. Tarakçıoğlu, bu sayının milyonları bulması halinde ülkenin temiz enerji ihtiyacının önemli ölçüde karşılanmış olacağına inandığını vurguladı.

Dünyadaki mevcut fotovoltaik panellerde ısınma sorununun aşılamadığına dikkat çeken Prof. Dr. Tarakçıoğlu, “Özellikle Türkiye ve güneyindeki sıcak ülkelerde ısınma çok önemli bir sorun. Fotovoltaik paneller, üzerine düşen güneş enerjisinin en fazla yüzde 20 kadarını elektriğe çevirebiliyor. Yüzde 60-65’i ise ısı enerjisine dönüşüyor. Panelde sıcaklık her bir derece arttığında verim yüzde yarım düşüyor. Panellerin maksimum verimleri 25 dereceye göre dizayn edilmiştir. Bunun ne kadar üzerine çıkarsanız o kadar verim düşer. Nitekim Türkiye’deki güneş tarlalarında yüzde 75’in üzerinde verim alınamıyor çünkü bu sorun hale çözülebilmiş değil.” diye konuştu.

Prof. Dr. Tarakçıoğlu, Almanya gibi soğuk ülkelerde panellerin 50 dereceye kadar ısındığı için orada verim kaybının daha düşük olduğunu ancak Türkiye gibi ülkelerde verimin yanı sıra panellerin ömrünün de yarı yarıya azaldığını dile getirdi. Türkiye’nin bu nedenle yakın gelecekte “fotovoltaik panel çöplüğü olma” tehlikesinin bulunduğuna işaret eden Tarakçıoğlu, şöyle devam etti: “Bu soruna çözüm olarak suyla soğutma sağlayan hibrit panel geliştirdim. Bakır levha ve boruların kullanıldığı bu panel maliyeti yüzde 150 artırıyor. Geliştirdiğim tekstil malzemesini panellerin arkasına yerleştirerek bakır borulu sistemle aynı verimi elde etmeyi başardım. Son derece ucuz ve verimli bir şekilde daha yüksek elektrik verimi, daha uzun kullanım ömrü ve sıcak suyu birlikte elde ediyoruz. Su için ayrı, elektrik için ayrı panel kurmaya gerek yok” dedi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın