Enerji Bakanı Berat Albayrak, Bulgaristan’da Başbakan Borissov ve mevkidaşı ile bir araya geldi. Elektrik ve doğalgazda işbirliği kararı alındı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ve Enerji Bakanı Temenuzkha Petkova ile Sofya’da bir araya geldi. İki bakan baş başa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık ettiler. Albayrak, bu görüşmelerin ardından Başbakan Boyko Borissov tarafından kabul edildi. Albayrak’ın Başbakan Borissov ve Enerji Bakanı Temenuzkha görüşmelerinde iki ülke arasındaki enerji işbirliğine dair meselelerin ele alındığı öğrenildi. Her iki bakanın doğalgaz ve elektrik alanlarında yüksek işbirliği potansiyelini harekete geçirme konusunda mutabakata vardıkları ifade edildi.

İki bakan Türkiye-Bulgaristan Enterkonektör (ITB) (ortak doğalgaz iletim ağı) projesinin gerçekleştirilmesi için kararlılıklarını bildirirken, gerekli çalışmaların başlaması için iki hükümetin güçlü desteği olduğunu belirttiler. İki bakan ayrıca, iki ülke arasındaki net transfer kapasitesinin artırılarak, Avrupa Elektrik İletim Ağı ENTSO-E Bölgesi’ne enerji ticareti hacminin büyütülmesi ve ENTSO-E bağlantısının güçlendirilmesine yönelik yatırım çalışmalarını desteklediklerini ifade ettiler.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın