Dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce küresel elektrik sistemi, bilgisayar korsanları tarafından sızılmış durumda.

Bir güvenlik şirketi olan Symantec‘ten araştırmacılar, ABD, Türkiye ve İsviçre‘deki yüzlerce elektrik hattı sitesinin “Dragonfly 2.0” olarak adlandırdıkları büyük bir hack saldırısı ile karşılaştığına dair kanıt buldu.

Symantec‘in 2011 yılının başlarında başlayan kampanyaya, enerji endüstrisinde çalışan hedeflere gönderilen kötü amaçlı e-postalar da dahil edildi. İlk saldırılar 2014’te azaldı, ancak Yılbaşı partisi davetiyesi olarak gizlenmiş bir kimlik avı e-postasıyla Aralık 2015’te yeniden başladı.

Symantec, bilgisayar korsanlarının artık oturum açma kimlik bilgilerine sahip olduğunu belirtti. Ayrıca elektrik kesintilerine neden olma potansiyeline sahip olarak dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda elektrik ağına erişebileceğini söyledi.

Kritik altyapı üzerine yapılan saldırılar, bir karartmaya ya da trafik sinyallerini engellemeye çalışsın, acil karışıklığa neden olabileceği için uluslar için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu sistemler eski yazılımlar ve altyapıyı yükseltmenin yüksek maliyetleri nedeniyle genellikle savunmasız kalmakta.

Bu bilgisayar korsanlarına karşı sistemlerin ne kadar savunmasız olduğunu birçoğumuz daha önceki haberlerde de görebiliyoruz. Ukrayna, Rus korsanlarının saldırısı sonrasında Aralık ayında elektrik kesintisi yaşadı ve ülkenin başkenti Kiev’deki vatandaşlar bir saat elektriksiz kaldı.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın