Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, 21 Eylül’de gerçekleştirilecek olan BM Genel Kurulu toplantısına enerji gündemiyle katılacağı bildirildi.

Kıbrıs sorununun toparlanma döneminde olması ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Kıbrıs sorunu müzakerelerinin ne olacağına dair görüşme yapılması öncesinde, Anastasiadis’in New York temaslarındaki esas gündemin enerjiye odaklandığı belirtildi. Habere göre Anastasiadis, New York temasları çerçevesinde, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” (MEB) içerisinde bulunan şirketlerin yetkilileriyle de görüşecek. Exxonmobil’in 10. parsele dair açıklamalarının Rum Hükümeti’ni çok memnun ettiğini ve TOTAL’in açıklayacağı sonuçların da, aynı şekilde olumlu çizgide olmasının beklendiği bildirildi. Haberde, 11. parseldeki sondaj çalışmalarının sonuçlarının da 12 Eylül Salı günü açıklanmasının beklendiği belirtildi.

Öte yandan bir başka kaynak West Capella sondaj gemisinin yaptığı sondajın sonuçlarının “acı-tatlı” olduğunu; Onisiforos parselinde doğalgaz bulunduğunu ama bu miktarın, pazarlanabilir ya da avantajlı bir miktar olmadığını yazdı. Onisiforos parselindeki hidrokarbon yataklarının, ilerleyen zamanlarda “MEB” içerisinde yapılacak diğer sondajların sonucunda bulunacak komşu hidrokarbon yataklarıyla birleştirilerek değerlendirilebileceğini kaydedildi.

Haberde, West Capella’nın Onisiforos parselindeki çalışmalarını tamamladığı ve bugünlerde, buradan ayrılmasının söz konusu olduğu belirtildi. Onisiforos parselindeki sondaj çalışmalarının sonucunun Salı günü açıklanması bekleniyor. Kaynak, West Capella matkabının, daha önceden belirlenen 4 bin 250 metre derinliğe inmediğini; yetkililerin, 3 bin 500 metreye gelindiğinde, daha derine inilmesinin herhangi bir sonuç vermeyeceği yönünde değerlendirme yaptıklarını ve matkabın, bu noktada durduğunu kaydetti.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın