Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2017’nin ilk altı ayında 566 MW artarak toplamda 1.505 MW’a ulaştı. Türkiye böylece küresel ölçekte ilk 10’a girdi. Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli “Hızla gelişmeye başlamış olan güneş enerjisi sanayimizdeki yerlilik oranları da Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın mimarı olduğu ve gerçekleştirilmesini büyük ölçekte desteklediği YEKA projeleri kapsamında yapılacak yatırımlar, yerli sanayicilerimizin kurmuş olduğu panel üretim fabrikaları ve yeni planlanan hücre üretim tesisleri ile daha da artacak” dedi.

Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi Haziran ayında 1.500 MW’ı aştı. 2017’nin ilk altı ayındaki artış 566 MW olurken, ulaşılan toplam kapasitenin 1.000 MW’a yakın bölümü ise son 12 ayda devreye girdi. Kapasite bu yılın ilk altı ayında 566 MW artarak toplamda 1.505 MW’a ulaştı. Böylelikle Türkiye bu dönemde gerçekleşen kurulu güç artışında Almanya ve İngiltere’den sonra Avrupa’nın en büyük üçüncü pazarı oldu. GÜNDER Başkanı Kaleli Türkiye’nin özellikle son iki yılda güneş enerjisinde yüksek büyüme eğilimi yakaladığını, bu eğilimin yılın ikinci yarısında da süreceğini kaydetti. Kaleli Türkiye’nin yıl sonunda güneş enerjisinde 2.000 MW’a yakın bir kurulu güce ulaşacağını ve küresel ölçekte yakaladığı konumunu sürdüreceğini öngördüklerini ifade etti. Türkiye aynı sıralamada küresel ölçekte ilk 10’a girdi.

GÜNDER Başkanı Kaleli, güneş enerjisinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından bu yılın Nisan ayında açıklanan Milli Enerji ve Maden Politikası’nın da önemli bileşenlerinden biri olduğunu vurgularken açıklanan bu politika ile Türkiye enerji yönetiminin 2023 yılı için güneş enerjisinde 10 GW’lık kurulu güç hedefi getirdiğini de hatırlattı.

GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hızla gelişmeye başlamış olan güneş enerjisi sanayimizdeki yerlilik oranları da Sayın Bakanımız Berat Albayrak’ın mimarı olduğu ve gerçekleştirilmesini büyük ölçekte desteklediği YEKA projeleri kapsamında yapılacak yatırımlar, yerli sanayicilerimizin kurmuş olduğu panel üretim fabrikaları ve yeni planlanan hücre üretim tesisleri ile daha da artacaktır. Bu gelişme birçok farklı alanda nitelikli yerli istihdam artışı ve Ar-Ge projelerini de beraberinde getirecektir.”

Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2016’nın Haziran ayında 555,3 MW’a, 2016’nın sonunda ise 938,6 MW’a yükselmişti. Haziran ayı sonu itibari ile Türkiye’de güneşten elektrik üretilen şehir sayısı da 61’e ulaşmış durumda.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın