Uzakdoğu’nun ekonomik devi Çin, İsrail’den 300 milyon dolar tutarında çevre dostu enerji ve tarım teknolojileri ithalatı yapmak üzere anlaşma imzaladı.

Haberde, İsrail Maliye Bakanı’nın 11 Eylül Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, söz konusu anlaşmanın, Çin’in İsrail’den çevre dostu enerji ve tarım teknolojisi ithalatına yönelik olduğu kaydedildi. Çin ile İsrail arasında imza altına alınan işbirliği, her iki taraf arasında mevcut ikili ekonomik faaliyeti, diğer çevre dostu teknolojileri de kapsayacak şekilde genişletecek. Bu teknolojiler ileri tarım teknolojilerini ve akıllı yeşil teknolojileri de içeriyor. Bu kapsamda, İsrail Dışişleri Bakanı’nın da Pekin’de, daha önceki anlaşmalara dayalı olan “temiz teknoloji” ile ilgili bir anlaşma imzaladığı kaydedildi. Çevre ve temiz tarım teknolojilerine büyük önem veren Çin, bu alanda İsrail’in yakın geçmişteki deneyimlerinden de yararlanmayı hedefliyor.

Kişi başına yıllık milli gelirin 38 bin dolar civarında olduğu İsrail’de ekonomi, geçen yıl yüzde 4 oranında bir büyüme kaydetti. İsrail’de yüksek teknoloji ve buna dayalı tarım, ekonominin omurgasını oluşturuyor. Özellikle Çin, Hindistan ve orta seviye Asya ekonomileriyle yeni anlaşmalar imzalayan İsrail, bu sayede büyük ekonomik fırsatlara kavuşuyor. İsrail son dönemde Akdeniz’de bulduğu doğal gazı çıkartabilecek şirketlerin yatırımlarını çekebilmek ve gazı satabilecek pazar bulabilmek için yeni siyasi ittifaklar da arıyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın