Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), Çin’in nükleer güvenliğin artırılması ve nükleer güvenliğin küresel yönetişimine katkıda bulunma çabalarına övgüde bulundu.

UAEK, Çin Atom Enerjisi Kurumu (CAEK) ‘nın talebi üzerine ilk nükleer güvenlik değerlendirmesini tamamladıktan sonra konu ile ilgili raporunu açıkladı. On günlük değerlendirme süreci Cuma günü tamamlandı.

UAEK raporunda, Çin’in bir nükleer güvenlik denetim ekibi kurmak ve nükleer güvenlik yeteneğini geliştirmeye yönelik güçlü tedbirler aldığını ve bölgesel ve uluslararası nükleer güvenlik işbirliğinin desteklenmesinde aktif rol oynadığını söyledi. Raporda ayrıca, Çin’in nükleer güvenlik yasasını ve düzenlemelerini iyileştirmesini ve nükleer güvenlik çalışmalarının hukuki temelini pekiştirmek için mümkün olan en kısa sürede mevzuat sürecini hızlandırmasını önerildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Malzeme ve Tesisler Nükleer Güvenliği bölümü başkanı Muhammad Khaliq, UAEK’in nükleer güvenlik rehberinin takibi ve UAEK danışma hizmetlerini kullanımı konusundaki örnek uygulamasının Çin’in yurtiçi ve yurtdışında nükleer güvenliğe olan güçlü bağlılığını gösterdiğini söyledi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın