​EPDK, petrol, doğalgaz, LPG ve elektrik piyasalarında faaliyet gösterecek 13 şirkete lisans verdi, 50 şirketin de lisansına son verdi.

Konuya ilişkin ilan Resmi Gazete’de dün yayınlandı. Elektrik firmalarında faaliyet göstermek için başvuru yapan 3 şirkete üretim lisansı verildi. 40 şirketin üretim lisansı sonlandırıldı. Doğalgaz piyasasında yeni lisans verilmedi fakat 6 şirketin sıkıştırılmış doğalgaz lisansı iptal edildi.

Ayrıca petrol piyasasında üçü dağıtıcı olmak üzere birer adet iletim, depolama, biodizel işletme ve madeni yağ alanında olmak üzere toplam 7 lisans verdi. 2 şirketin madeni yağ, 1 şirketin iletim lisansı, 1 şirketin de depolama lisansı sona verildi.

Diğer yandan da sıvılaştırılmış petrol gazları piyasasında 3 şirkete LPG dağıtıcı lisansı verildi.

EPDK ( Enerji Piyasası Denetleme Kurumu) yaptığı çalışmalar sonucunda birçok firmanın lisansını iptal etti. Petrol, LPG, doğalgaz ve elektrik piyasasındaki lisansı iptal edilen şirketler yerine bir kısmına yeni lisans verilen firmalar oldu fakat lisans piyasalar da oldu.

13 şirkete lisans verilirken, 50 şirketin lisansı da iptal edildi. Elektrik firmalarında faaliyet göstermek üzere başvuru yapan 3 şirkete üretim için lisans verilirken, 40 şirketin de üretim lisansı iptal oldu. LPG yani sıvılaştırılmış petrol gazları piyasasında 3 şirkete lisans verildi. Petrol piyasasında ise üç tanesi dağıtıcı olmak üzere bir adet depolama, bir adet iletim, madeni yağ ve biodizel işletme olmak üzere toplam 7 lisans verdi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın