Alman mühendislik şirketi Siemens ve Rusya’nın yakınlaşması devam ediyor.

Siemens, Rusya’nın enerji santrallerinin modernizasyonuna talip olduğunu açıkladı. Siemes Rusya’nın CEO’su Dietrich Moeller, “Rusya’daki enerji santrallerinin yüzde 50’si için modernizasyon gerekiyor ve Siemens buna teklif vermeyi değerlendirmek için hazır.” dedi.

Siemens’in bu yılın başında Rusya’ya güneydeki bir proje için teslim ettiği 4 doğalgaz tribününün tamamının daha sonradan Kırım’a gittiği tespit edilmiş ve Avrupa Birliği (AB) kamuoyunda büyük yankılara neden olmuştu.

Daha sonra AB Konseyi Siemens’in ürettiği doğalgaz türbinlerini, Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım’a gönderdikleri tespit edilen 3 Rus vatandaşı ve biri Siemens iştiraki olan 3 şirkete yaptırım uygulanmaya başladı.

Siemens’in Kırım’da yaptırımla karşılaşan Interavtomatika adında yüzde 45,7 hissedar bulunduğu iştirakini tribün sevkiyatında rol oynadığı ortaya çıkınca Siemens bu iştirakinden çıkmayı planladığını duyurmuş ve Rusya CEO’su Moeller de dahil birçok çalışanın görevden alınabileceğini açıklamıştı. Kırım, AB’nin halen teknoloji tedariği yaptırımı uyguladığı bir bölge.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın