Rusya’nın Türkiye’ye Türk Akımı doğalgaz boru hattının doğalgazın karadan transit geçeceği bölümünün inşasına ilişkin bir protokol imzalanmasını önerdiği belirtiliyor.

Bir protokol taslağına göre Rusya, Türk Akımı’nın doğalgazın karadan transit geçeceği bölümünün inşasına ilişkin Türk hükümeti ve Rus devlet doğalgaz şirketi Gazprom arasında bir protokol imzalanmasını teklif etti. Taslakta, teklifin söz konusu protokolün kasım ayında imzalanmasını içerdiği görülüyor. Ayrıca taslak metninde, Türkiye’nin bu bölümün inşası için Rusya’ya gereken izinleri yakın zamanda vermesinin beklendiği kaydediliyor.

Türk Akımı, biri Türkiye pazarı, biri de Avrupa’ya doğalgaz transiti için kullanılacak iki ayrı koldan oluşacak bir doğalgaz hattı projesi. Türk pazarına gaz sevkiyatı için kullanılacak kolun inşasının 2018’de, Avrupa ülkeleri için olanın inşasınınsa 2019’da hizmete sokulması planlanıyor. Kollarından her biri 15.75 milyar metreküp kapasiteli olacak projenin denizden geçecek bölümünün inşasına mayıs ayında başlanmıştı.

Daha sonra Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da Tataristan’ın başkenti Kazan’da Rus-Türk Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu toplantısı nedeniyle Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yle yaptığı görüşmenin ardından, Türk Akımı’na ilişkin söz konusu protokolün yıl sonuna kadar imzalanmasını beklediklerini kaydetti.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın