Türkiye yenilenebilir enerjide 3 basamak yükseldi ve 16. sırada yer aldı.

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi olan EY, Türkiye’ye dair araştırmalarını açıkladı. Yenelenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi sonuçlarına göre Türkiye 40 ülke arasında 16. sırada yer aldı. Türkiye geçen yıla oranla 3 basamak öne geçti ve 16. sırada yer aldı.

Türkiye son zamanlarda gündeme geldiği güneş enerjisi kapasitesindeki artışla 1,5 GW’ye ulaştı. 1 yılda 3 kart arttırdığı kapasiteyle kendinden söz ettiren Türkiye, yabancı yatırımcıların gözlerini de kendi üstüne çekti. Yabancı yatırımcılar öncelikle rüzgar enerjisi başta olmak üzere Türkiye’deki yenilenebilir enerji fırsatlarına dikkat etmeye başladı.

EY’in Sektör Lideri Erkan Baykuş konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Baykuş, Türkiye’nin endeksteki yükselişiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu ve Türkiye’nin yabancı ve yerli yatırımcılar için özelikle güneş ve rüzgar enerjisi alanında oldukça cazip yatırım fırsatları sunduğunu belirtti.

İhalelere gelen taleplerden de bahseden Baykuş, ihalelerdeki talep miktarının arıtışını da Türkiye’deki potansiyelin görüldüğüne bağladı. Türkiye’ye gelecek olan yatırımcıların büyük bir iştahı olduğundan bahsetti.

Ülkedeki şebekelerin gelişimi, akıllı ölçüm sistemlerinde gelişme, müşteri çözümleri, dijitalleşme alanlarındaki gelişmelerin de yaşandığını söyleyen Lider, bu gelişmelerin Türkiye’nin enerji verimliliği olgunluğunu giderek yükseltmesini sağladığını da belirtti.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın