Başta yenilenebilir olmak üzere enerjinin her alanıyla ilgilendiklerini söyleyen Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Ata, “Güneş ve rüzgâr santrali yatırımlarıyla büyüyeceğiz” dedi.

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Dr. Murtaza Ata, yenilenebilir başta olmak üzere enerjinin her alanıyla ilgilendiklerini söyledi. 2040’larda Türkiye’nin elektriğinin büyük bölümünü güneşten karşılayabileceğini söyleyen Ata, “O yüzden biz de güneş teknolojisinde daha fazla yatırım yapmaya hazırız. Hedefimiz güneş ve rüzgâr santral yatırımlarıyla büyümeye devam etmek, tabii bunların teknolojilerinin yurtiçinde üretilmesini sağlayarak” dedi.

Türkiye’nin ilk yerli entegre güneş paneli üretim tesisi için hafriyat çalışmalarına başladıklarını vurgulayan Ata, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın uygun göreceği bir tarihte temel atma töreni için hazır olacaklarını söyledi. Ata, Kalyon-Türkerler-Siemens konsorsiyumu olarak kazandıkları rüzgâr YEKA kapsamındaki türbin fabrikasını Siemens’in kuracağını belirterek, fabrikanın maliyetinin ise 50-60 milyon euro seviyesinde olacağını söyledi. Özellikle çatılara mikro güneş santrali kurulumu konusundaki düzenlemeyi heyecanla beklediklerini aktaran Ata, Türkiye’de güneş teknolojilerinin üretilmesi için asıl önemli olanın hücre olduğuna dikkati çekti.

Ata, güneş enerjisinde teknolojilerin 10 yılda tamamen değiştiğini ve Türkiye’nin de gelecek 5 yıl içinde teknoloji konusunda önemli bir aşama kaydedeceğini ifade etti. Teknoloji geliştirilmesi için YEKA şartnameleri kapsamında kurulacak Ar-Ge merkezlerinde en az 100’er mühendis çalışacağını ve bu mühendislerin yüzde 90’ının Türk olacağını vurgulayan Ata, şunları söyledi: “En az 10 yıl süreyle Ar-Ge yapmak zorundayız. Ar-Ge merkezinde teknoloji üretilecek, fabrikada uygulanacak. Dolayısıyla geliştirdiğimiz ve kullanacağımız teknolojinin demode kalma riski yok. Zaten teknoloji sürekli geliştiği için de maliyetler bu kadar düştü. Bugün 1.2 milyar dolara kurduğumuz fabrikayı 10 yıl önce 5 milyar dolara kurardık. O yüzden Ar-Ge tesisleri Türkiye’nin geleceğini kurtarıyor.” Ata, YEKA projesinin olmaması durumunda 6 bin 500 megavatlık lisanssız güneş santrali kapasitesi için Çin’den kalitesiz paneller geleceğini, bununla ekonomiye herhangi bir katkıda bulunulamayacağına dikkati çekti.

Kalyon Enerji olarak yeni yarışmalara gireceklerini anlatan Murtaza Ata, şunları söyledi: “Kazanabileceğimiz noktaya kadar indiğimizde bizde kalırsa niyetimiz var tabii ki ama sonuçta biz yatırımcıyız ve yatırımda önemli olan da kârlılıktır. Kârlı olacağını düşündüğümüz seviyelerde rakamlar oluşursa yeni projeler almak isteriz. Yeni yarışmalara girip rüzgâr ve güneşte daha yüksek kapasitelere ulaşmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın