ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları, Rus petrol şirketlerinin yurt dışındaki projelerini tehlikeye soktu. Yeni karar uyarınca, ABD vatandaşları artık, aralarında Rosneft, Lukoil, Gazprom gibi devlerin de olduğu Rus petrol şirketlerine hiçbir konuda yardım sağlayamayacak.

Yeni yaptırımlar, Rusya tarafının payının en az yüzde 33 olduğu petrol şirketlerinin, 28 Ocak 2018 tarihinden itibaren Rusya dışında başlayacağı projeler için geçerli olacak. Önceki gün açıklanan yaptırımlar, ABD vatandaşlarının artık sadece Rusya’daki değil, Rus petrol şirketlerinin yurt dışındaki projelerde de yer almasını yasaklıyor.

ABD vatandaşlarının Rusya’ya derin sularda ve Arktik deniz kayasında jeolojik araştırmalarda petrol ile doğalgaz üretimine ilişkin enerji projelerinde destek vermelerinin yasaklanması öngörülüyor. Yaptırım listesinde 278 petrol şirketi yer alıyor. Bu kararın, Lukoil, Rosneft gibi Norveç ve diğer ülkelerde yeni projeler planlayan Rus petrol devlerini olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın