SOMO, IKBY petrol ihracatının kontrolünü devralmak için Türkiye’den izin istediğini, IKBY hükümeti ile anlaşmadan Kerkük’teki ham petrolü Türkiye’nin Ceyhan limanına akışına izin vermeyeceğini açıkladı.

Irak Devlet Petrol Pazarlama Şirketi (SOMO) Başkanı Ala el Yasiri, Irak’ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) petrol ihracatının kontrolünü devralmak için Türkiye’den izin istediğini açıkladı. Habere göre, SOMO’nun açıklamasında, Irak’ın IKBY hükümeti ile anlaşmadan Kerkük’teki ham petrolü Türkiye’nin Ceyhan limanına pompalamayacağı belirtildi. Açıklamada IKBY ve Irak arasında Kerkük’teki petrolün boru hattıyla gönderilmesi konusunda görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Irak’ın OPEC’in (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) gelecekte petrol fiyatlarını destekleyecek olası bir yardım kararını desteklediği belirtilen açıklamada, IKBY’deki tüm petrol ihracatının kontrolünün Bağdat’a verilmesinin istendiği kaydedildi. SOMO, “Bağdat, 3 ay içinde Ceyhan’a giden eski boru hattının onarılmasını bekliyor” dedi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın