Solarbaba Kurucusu Uğurel, ülkede çatı üstü güneş pazarının gelişmesinin ekonomiye ciddi boyutta getirilerinin olacağını anlattı.

Türkiye’de çatı üstü güneş pazarının gelişmesinin ekonomiye ciddi boyutta getirilerinin olacağını ifade eden Solarbaba Kurucusu Uğurel, Türkiye’de en az 10 bin megavat güce sahip bir potansiyel barındırıldığını, bunun ise 10 ila 12 milyar dolar değerinde bir pazara eşdeğer olduğuna dikkat çekti.

Türkiye güneş enerjisi sektörünün gelişimi ve çatılarda mini güneş santrali (GES) kurulumu ile alakalı görüşlerini dile getiren Uğurel, Türkiye’de çatı uygulamaları alanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun çalışmaya destek verdiğini, gereken çalışmaların bu kurumlar tarafından yürütüleceğini bildirdi.

Evinin çatısına güneş paneli kuran vatandaşın, ürettiği elektriği satma şansı olması için mahsuplaşma sisteminin getirilmesinin gerekliliğini anlatan Uğurel, ticari mükellef olunmadığı sürece, şahsi olarak çatıya mini GES kurmanın anlamı olmadığını, mahsuplaşma alanında Maliye Bakanlığı’nın devreye girdiğini ifade etti. Vergilerin devreye sokulduğunu belirten Uğurel, burada yıllık mahsuplaşma talep ettiklerini, sektörün ilerlemesi yönündeki en önemli sorunun mahsuplaşma sistemi olduğunu dile getirdi.

Evinin çatısında elektrik üretimi gerçekleştiren insanların günümüzde enerji yöneticisi durumuna geleceğini ve bu sektörü bir zaman sonra kişilerin kendisinin ilerletmeye başlayacağını vurgulayan Uğurel, Solarbaba firması olarak, diğer bütün sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve konuya hakim uzmanlar, kişi ve şirketlerle beraberinde ülkede çatı üstü GES pazarının kurulması yönünde ciddi çabalar sarfettiklerini anlattı. En az 10 bin megavat gücüne sahip olunduğunu, bununda nerdeyse 10 12 milyar dolar değerinde bir pazara eşdeğer olduğunu belirtti.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın