Dev yatırımların ülkesi haline gelen Türkiye’de enerji maliyetlerini aşağı çekecek adımlara da hız verildi.

Ancak döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle, bu avantajın tüketicilere yansıması ihtimali zayıf görünüyor. Trans Anadolu Doğalgaz Hattı Boru Projesi’nin (TANAP) planlanandan erkenden tamamlanmasıyla doğalgazın fiyatlarında düşüş yaşanması bekleniyor.

Enerji Ekonomisi Derneği (EED) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Azeri gazı daha uygun fiyatlı olduğundan TANAP’ın belirlenen tarihten evvel bitirilmesiyle konutlarda ve sanayide doğalgazın indirimli fiyatla tüketilebileceğini ancak döviz kurundaki oynaklığın bunu engeleyebileceğini söyledi ve bu alanda Türkiye’nin de içinde bulunduğu projeler ilerlerken İran ve Rusya’dan olumlu haberler geldiğini vurguladı.

Kumbaroğlu, “Tahkim Mahkemesi’nin kararıyla İran’dan ithal edilen doğalgazın fiyatı yüzde 13,3 oranında indi. İlave olarak İran’ın Türkiye’ye ödeyeceği 1 milyar 900 milyon dolarlık tazminatı verilen gaz karşılığı olarak eritiliyor. Yani 2017 itibari ile bir de para ödemeden gaz almaya başladık. Rusya’nın da Türkiye’nin tahkimde görülen davayı çekmesi karşılığında yüzde 8,8 indirim yapma önerisi var. Türkiye’nin toplam gaz ithalatının yüzde 70’ini temin ettiği bu iki ülkeden maliyetlerde ciddi bir gerileme söz konusu. Ancak Türk lirasının son zamanlarda yabancı para birimlerinin karşısında kan kaybına uğraması nedeniyle doğalgaz fiyatlarında lira bazında indirim zor görünüyor” dedi.

1 Yorum

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın