Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Petrol ve Doğalgaz Komitesi Başkan Yardımcısı Dilşad Şaban, Irak hükümeti ve İngiliz BP şirketinin Türkiye’ye petrol sevkiyatına başlamak için Rosneft ve IKBY hükümetiyle anlaşması gerektiğini söyledi.

Şaban, “Irak hükümeti ve BP, Rosneft ve IKBY hükümeti ile işbirliği yapmadan Kerkük petrolünü Türkiye’ye sevk edemez. Rosneft, IKBY’deki petrol boru hattının yüzde 60 hissesine sahip. Bu nedenle, BP’nin Kerkük’teki yataklarda ortak keşif çalışmaları yapmak ve Türkiye’deki Ceyhan Limanı’na petrol sevk etmek için Rosneft’le anlaşması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Şaban, Rosneft ile yapılan anlaşmalar da dahil olmak üzere IKBY hükümetinin yaptığı tüm anlaşmaların Irak Anayasası’na ve IKBY’de kabul edilen kanunlara uygun olduğunun da altını çizdi.

Kerkük’ten çıkıp Musul üzerinden geçerek Türkiye sınırına ulaşan (80’li yıllarda inşa edilen) eski Irak petrol boru hattını kullanmanın gerçekçi olmadığını belirten Şaban, “IKBY hükümeti olarak Fiş-Habur sınır kapısını merkezi hükümete devretmeme kararı aldık. Burası, Türkiye’ye petrol sevkiyatı yapılabilen tek nokta durumunda” dedi.

Öte yandan Şaban, Kerkük’ün merkezi hükümetin kontrolüne geçmesinin ardından IKBY’nin petrol ihracat gelirlerinin yüzde 50’sini kaybettiğini söyledi.

1 Yorum

  1. Yoo anlaşmasına lüzum yok. Eski Kerkük-Türkiye boru hattı, Ninevah sınırlarından geçiyor. Bağdat hükümeti, IKYB ile hiç anlaşmadan, hatta anlaşmayı geçtim konuşmadan bile bu petrolü satabilir Türkiye’ye.

    Kerkük de Irak kontrolünde, petrol sahaları da Irak kontrolünde, Ninevah da Irak kontrolünde, Türkiye-Irak sınırı da Irak kontrolünde. IKYB, pirince giderken eldeki bulgurdan oldu, şimdi hala Kerkük ellerindeymiş gibi konuşuyorlar.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın