Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, akaryakıt şirketlerine yönelik denetimlere aralıksız devam ediyor. Kurum mevzuata aykırı hareket eden şirketleri tek tek belirleyerek, vatandaşın kaliteli akaryakıt tüketmesini sağlıyor. Bu kapsamda yapılan denetimlerde 6 akaryakıt şirketinin mevzuat dahilinde faaliyet göstermediği belirlendi. Söz konusu şirketlere idari para cezası işlemi başlatıldı. Bazı şirketlerden ise yazılı savunma istendi. Konuyla ilgili ilan Resmi Gazete’de yayımlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ilanında bazı akaryakıt şirketlerinin ticari unvanlarını değiştirdiği, değişen unvanın yasal süre içerisinde EPDK’ya bildirilmediği belirlendi. İdari para cezası uygulanan bir şirketin satışta olan akaryakıt fiyatlarını ilan panosuna yazmadığı, buna rağmen satışa devam ettiği belirlendi. Lisans hakları haricinde faaliyet gösteren akaryakıt şirketine de para cezası işlemi uygulandı. Kurum denetimlerde bazı akaryakıt şirketlerinde madeni yağ üretiminde kullanılmayan ürünler tespit etti. Bunun yanında bazı karışımları ve kapasite raporu çerçevesinde yer almayan ürünleri de istasyonda bulduğunu aktardı. Belirlenen tüm bu eksik ve aksaklıklar söz konusu akaryakıt şirketlerine yönelik idari işlem başlatılmasına neden oldu. İdari işlemlerde bazı şirketlere idari para cezası kesilirken, bazı akaryakıt şirketlerinden ise yazılı savunma talep edildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 6 şirkete para cezası kesti. İdari para cezaları 50 bin TL ile 814 TL arasında farklılık gösterdi. 6 akaryakıt şirketine kesilen para cezalarının toplam tutarı ise 979 bin 177 lira olarak ilan edildi. Bunun yanı sıra 7 farklı akaryakıt istasyonundan yazılı savunma istendi. Yazılı savunma isteğinin nedenleri de benzer sebepler olarak ifade edildi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın