Enerji görünümü değerlendirmesini açıklayan IENE, Türkiye’nin hem yatırım, hem de talep ile birlikte bölgede lider konumda olduğunu, önümüzdeki 10 yıllık süreçte yapılacak olan yatırımlardan enerjiye ayrılacak payın da en az 234 milyar Euro tutarına ulaşacağını kaydetti.

IENE (Güney Doğu Avrupa Enerji Enstitüsü) tarafından yayınlanan değerlendirme raporunda, aralarında Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Batı Balkan Ülkeleri ve Türkiye’nin de yer aldığı 13 farklı ülke için enerji yatırımları göz önünde bulunduruldu. Türkiye’nin hem yatırım kapasitesi, hem de talep konusunda açık ara fark ile lider konumda olduğunu kaydeden raporda, 2016 ile 2015 yılları arasında enerji yatırımları için iki farklı senaryo üzerinde duruldu.

Bölgede yapılacak olan enerji yatırımlarının en az 267 milyar Euro, en çok ise 321 milyar Euro olması beklenirken, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, biokütle enerjisi gibi yenilebilir enerji yatırımları için yapılacak yatırımların 40 ila 50 milyon Euro düzeyinde gerçekleşmesi beklendiği, nükleer ve termik santral başta olmak üzere elektrik üretimi için harcanacak kaynağın 146 milyar euro seviyesini aşacağı, bölgeler arası mega proje yatırımlarının sahip olduğu hacmin de 60 milyar Euro’nun üzerinde gerçekleşeceği ifade edildi.

Hem talep, hem de yatırım konusunda Türkiye’ye vurgu yapan IENE, bölgedeki 59 milyon tonluk petrol talebinin 2050 yılına kadar 220 milyon tona ulaşmasının beklendiğinin, bu artışın yüzde 60’lık kısmının Türkiye tarafından talep edileceğini kaydedildi. 13 farklı ülkede 2025 yılına kadar yapılacak enerji yatırımlarının 234 milyar Euro ile 273 milyar Euro arasında değişeceğini vurgulayan IENE, bölgede pastanın yarısından fazla payının Türkiye’ye ait olduğunu, Türkiye’nin en az 124,9 milyar Euro’luk, en fazla ise 141,6 milyar Euro’luk enerji yatırımı yapacağını ifade etti. Türkiye’yi takip eden ülke olarak gösterilen Yunanistan’da ise en iyi ihtimal ile 30,2 milyar Euro’luk yatırım yapılacak

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın