Elektrik tedarikçileri Ocak ayında gelecek olan zamma gözlerini dikerek sonuçları beklemeye başladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun önümüzde ki Ocak ayı içerisinde elektrik tedarikçilerine sağladığı elektrik fiyatlarını artırması beklenirken, tedarikçilerin bir çoğu piyasa içerisinde kalma kararını Ocak ayında gelecek olan zamma saklıyor.

YEKDEM’de ki belirsizlik nedeniyle tedarikçiler sıkıntı yaşarken, mekanizme her sene 30 Kasım tarihinde açıklanan YEK listesi ile belirleniyor. Belirlenen bu YEK listesinde hem kWh üzerinden ne kadar destek alınabileceği hem de destek alacak olan santraller belirtiliyor.

Serbest tüketicilerin elektrik ihtiyaçlarını senelik anlaşmalar doğrultusunda karşılayan tedarikçi firmalar, yıl içerisinde yaşanan kur artışlarını tüketicilere yansıtamadığından dolayı, elektriğin alınan fiyatı ile elektriğin satılan fiyatı arasında öngürülemeyen bir tablo oluştuğunu belirtildi.

Sektör içerisinde ki temsilciler EPDK’nın YEKDEM’de ki paylar konusunda tablo yayınladığını fakat bu tablonun piyasada ki gerçeklerle uyuşmadığının altını çizerken, tedarikçiler ise önümüzde ki sene içerisinde ödemeleri gereken YEKDEM paylarını öngöremedikleri gerekçesiyle elektrik satış fiyatları konusunda sıkıntı çektiklerini dile getirdiler.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın