Türkiye, İran başta olmak üzere doğu ve güney sınırında komşu ülkelerle elektrik alışverişini çift yönlü hale getirmek, kapasiteyi artırmak için önemli bir atılıma hazırlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, sınır komşularıyla 36 ay içinde çift yönlü güç alışverişini sağlamak için 500-600 megavat kapasiteli 3 yerli çevirgeci sisteme entegre edeceklerini açıkladı. Bakan Albayrak, Doğubayazıt’ta kurulacak geri besleme (bact to bacak) istasyonu ile İran’la çift yönlü elektrik enerjisi alışverişinin sağlanacağını söyledi.

Enerji Bakanı Beraat Albayrak, Türkiye’nin son on yılda kendini ikiye katlayan dinamik bir elektrik sektörü olduğunu belirterek, önümüzdeki dönemde sektöre ilişkin atılacak adımları şöyle sıraladı:

Daha yüksek taşıma kapasitesine sahip, düşük çevresel etkili, daha ekonomik iletim hattı tasarımı ve direklerinin tip testlerinin yapılması için Yüksek Gerilim Güç Laboratuvarı kurulacak. Bu kapsamda enerji nakil hattı direkt test merkezi kurulumu da hedefleniyor.

Ulusal elektrik sisteminin herhangi parçasında ya da biriminde yapılacak bakım faaliyetlerinin sistemin enerjisinin kesilmeden yapılması amacıyla canlı bakım ekipleri kuruldu. Bugün itibarıyla Ankara’da 2, İstanbul’da da 2 olmak üzere 4 canlı bakım ekibi bulunuyor. Yeni dönemde 5’i hat, 5’i de trafoda olmak üzere 10 ekibin daha eğitimleri tamamlanıp çalışır hale gelecek.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın