Elektrik ihracatı ve enerji paylaşımı için Orta Asya’da beş ülke bir araya geldi. Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Afganistan ve Pakistan’ın yer aldığı TUTAP projesinde Türkmenistan’ın, Tacikistan, Afganistan ve Pakistan’a elektrik ihraç edeceği öğrenildi.

Projenin ilk aşaması Türkmenistan ile Afganistan arasındaki elektrik ihracatı için gereken altyapıyı hazırlamak olarak belirtildi. Özellikle, Tacikistan ve Pakistan’a aktarılacak elektriğin Afganistan üzerinden iletilmesi nedeniyle bu ülke kilit bir rol oynayacak.

TUTAP, Orta Asya Ekonomik İşbirliği programının enerji sektöründe yapılması gerekli olarak görülen bir proje. Halihazırda Türkmenistan’ın, Afganistan’a indirimli bir fiyattan elektrik sağladığı da biliniyor.

TUTAP elektrik ihracı projesi ayrıca TAPI olarak bilinen ve Türkmen gazını Afganistan, Pakistan ve Hindistan’a ulaştırmayı hedefleyen projeyle de eş güdümlü yürütülecek. Bu noktada, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov, TAPI’de görev alan Türk şirket Çalık Holding’in CEO’su Ahmet Çalık ile görüşerek TUTAP’ın entegrasyonu hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov yapılacak elektrik hatlarının TAPI’nin halihazırda inşası süren yerlerde paralel olarak yürütülmesini önerdi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın