Çin, 2040’ta, uzay programında bir atılım gerçekleştirerek nükleer güçle çalışan uzay mekiklerini işletmeye başlamayı planlıyor.

Bu mekikler asteroidlerin yapısını inceleme ve geniş kapsamlı bir uzay keşfi yapma olanağı sağlayacak. China Aerospace Science and Technology Corp. (Çin Uzay Bilimi ve Teknolojisi Kurumu)’nun uzay teknolojisinde 2045 itibariyle küresel lider olma hedefini duyurduğu rapor 24 Kasım Cuma günü açıklandı.

Habere göre nükleer mekik, uzaya ve uzay cisimlerine ilişkin çok kapsamlı araştırmalara olanak sağlayacağı gibi uzayda güneş enerjisi tesisleri kurulmasını da mümkün kılacak. Çin’in uzay programına ilişkin yol haritası, 2020’de atılacak Long March (Uzun Yürüyüş) taşıyıcı füzesinden ve bunun sağlayacağı uydu ve ticari uzay gezisi kolaylığından sonra, 2025’te aya insanlı mekik görevi ve 2030 yılında da Mars yüzeyinden dünyaya parça örnekleri getirme görevlerini gerçekleştirecek.

1 Yorum

 1. IŞIK İLE SONDAJ
  Hayal olarak değil gerçek hayata uygulanacak biçimde modeldir.
  Elmas uçlu sondajda Güneş ten gelen ışıkın eklenerek sondaj hızını 30 kat arttırmaktır.
  Amaç petrol çıkartmak değildir
  Yerkabuğu ısısını kullanan santraller için gerekli sondaj derinliği ve adedine ulaşmaktır.
  Bu sayede termik ve nükleer santrallerden kurtuluruz.
  Model tuz gölü için hazırlanmıştır. Bölgede bol ucuz elektirikle çalışan sanayi tesislerinin kurulması ve İstanbulun yerine ulaşım çevre sorunu olmayan yeni şehir kurulmasını sağlar.
  Ana yapı güneş kulesidir. 100 metre çap 1000 metre yükseklik
  Bu kule tabanında bulunan aynalar ile tavanda bulunan mercekler ile güneş ısısı 5000 dereceye çıkarak fiberoptik kablolarda aktarılır. Fiber optik kablolar iç boru ile sondaj borusundan geçerek elmas uca ulaşır. Burada sanayi tipi elmasların arasında 1 cm geride dizili mücevher elmasları vardır. Fiber optik kablodan gelen güneş ışığı lazer gibi kaya tabakalarını keser. Elmas uç aşınmadan kolayca kayayı deler. Güneş ısısı sürekli odaklanmaz. Kaya erirse sondaj borusuna yapışır.
  Demetler halinde kayayı çizer. Elmasa yol açar. Kaya çokokremi kaşıklar gibi soyulur.
  Özelliği Güneş kulesi 1 km karelik serada 1000 mw güç saat elektirik üretir. Model Güneşin doğmasına bağlı değildir ortalama 8 saat gün ışığı ile değil 24 saat yerkabuğu ısısı ile çalışır. Sera ısısı 50 derece iken yerkabuğu ısısı 10 bin metre derinlikten 200 derecedir.
  Toplam 12 kat fazla güç üretir. Saatte 12 bin mw Bursanın 3 katı şehri kurulmasını sağlar. Kule tabanında bulunan sera tarım amaçlı kullanılır. Hava kirliliği olmaz tüm taşıtların elektirikle çalıştığı sessiz şehirde yaşanır.
  Yatırım çeker işsizlik cari açık İstanbul sorunları sona erer. Ana şehir Tuzgölünde 30 km çaplık alana kurulacak 7.5 milyon kişilik olacaktır.
  Mücevherli sondajla alay edecekler ekşi sözlükte yazabilir. Kadınlar kullanmasın pırlantayı sondajcı kullansın.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın