Rusya, İran ile petrol takas anlaşmasını hayata geçirme hazırlığında. Rusya Enerji Bakanlığı, Rusya’nın İran’dan bu sene 135 milyon ton, seneye 5 milyon ton petrol almayı planladığını duyurdu.
Kommersant gazetesinin haberine göre, Tahran’ın, ambargonun hafifletilmesinin ardından ihtiyaç duyduğu bazı mal ve hizmetler karşılığında Rusya’ya petrol sevkiyatı yapması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, “İran’dan 1 milyon varillik ilk petrol alımı kasım ayında yapıldı. Sevkiyat Rusya’ya değil, diğer ülkelere yapılıyor. Rusya burada aracılığı üstleniyor. İran’a satış bedelinin yarısı, Rus mal ve hizmetleri ile ödeniyor. 2018 yılında 5 milyon ton daha İran petrolünün satın alımı planlanıyor” dedi.

Rusya ile İran, İran’a ambargo uygulandığı ve Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarnın yürürlüğe girdiği 2014 yılında, mal ve hizmet karşılığı petrol takas anlaşması imzalamıştı.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, 2016 yılının ortalalarında yaptığı açıklamada, İran’a uygulanan ambargonun kalkması sonrası konunun güncelliğini yitirdiğini, ancak ihtiyaç duyulması halinde yeniden bu yönteme başvurulabileceğini söylemişti.

İran’ın, Rusya’dan petrol karşılığında öncelikle sanayi ekipmanları, elektrik enerjisi ve tarım ürünleri alacağı öngörülüyor. İran’ın ayrıca, topraklarında yeni petrol yatakları açılması çalışmalarını Rus petrol şirketleriyle ortak yapma imkanlarını da değerlendirdiği belirtiliyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın