Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Bağdat yönetiminin, aralarında Kerkük’ün de bulunduğu 9 petrol sahasının ihalesine Rus şirketlerini davet ettiğini belirterek, “Ayrıca Kerkük-Ceyhan arasında planlanan ana petrol hattının inşası için de davet aldık” dedi.

Novak, Irak’ın Badra kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Bağdat yönetiminin, aralarında Kerkük’ün de bulunduğu 9 petrol sahası için ihaleye çıkacağını söyledi. Rus şirketlerin de söz konusu ihalelere katılması için Bağdat’tan davet aldığını anlatan Novak, “Şirketlerimiz çalışmalarına başladı. Davetler özellikle Kerkük’teki rezervlere yönelik.” diye konuştu.

Kerkük’ten Türkiye’nin Ceyhan Limanı’na inşa edilmesi planlanan yeni boru hattı için de çalışmalar yapıldığını hatırlatan Novak, “Bu hattın inşası için de Bağdat yönetimi Rus şirketleri davet etti. Bilhassa Rus inşaat şirketlerini.” dedi. Novak, söz konusu boru hattının, Rosneft ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında bir süre önce açıklanan boru hattı projesinden ayrı bir proje olduğunu sözlerine ekledi.

1 Yorum

 1. IŞIK İLE SONDAJ

  Bu çalışma hayal ürünü olarak değil Türkiyenin enerji işsizlik ekonomi sorunlarını çözmek için tasarlandı. Tüm mühendislerin yardımını rica ediyorum. Çünkü hayata geçince 5000 tl değil 5000 dolar maaş alacaksınız.
  Maaşınız 4 e katlanacak.
  Proje bol ucuz elektirik üreterek her şeyin elektirikle çalıştığı bir şehir kurmak. Hava kirliliği motor gürültüsü tıkalı trafik sorunu olmayacak. Çölde kurulan dubai den daha fazlası tuz gölünde olacak.

  Nasıl.
  İlk olarak Güneş enerjisini aynalar ile toplayan bir kule ile başlıyoruz. Geleceğe yönelik olarak bu kule 500 metre yükseklikte olsada temeli 4 km lik kule inşa edilecek kadar sağlam olacak ve çevresi 4 km kare alan boş olacak. Burası şehirin enerji ve gıda ihtiyacını karşılayan sera kompleksine ayrılacak. Tasarım mimarlardan bekliyorum.
  Güneş ışığı aynalar ile toplanarak fiber optik kablolar ile sondaj borusuna aktarılacak.
  Sondaj borumuz elmas uçlarla değil 5000 derece güneş ısısını lazer gibi kullanarak kayaları delecek. Sanayi tipi kahverengi elmas yerine mücevher tipi beyaz elmas kullanacak. Tasarımı mühendis arkadaşlardan bekliyorum.
  Güneş ışığı kayaları binlerce demet ile kesecek ve mücevher uç aşınmadan kesilen bu tabakaları peynir sürer gibi keserek sondaj borusuna aktaracak.
  Kaya tabakası yumuşadığında elmas uçun aşınma sorunu olmaz. Sondaj baskısı dönme hızı ve güneş ışığını engellemeyen su dolaşımı mühendislere ait.

  Fikiri verip yan gelip yattığımı sanma. Teslanın hatası her şeyi kendi yapmasıydı Edisonun başarısı elemanlarla çalışmasıydı.
  Kuleyi sondaj boru hattı olarak kullanan sondaj takımı 500 metrelik parçalar haline 12 km derinliğe sondaj yapar. Hem boru uzunluğunun 10 metreden 500 metreye çıkması hemde kaya tabakası delme hızı 50 kat arttığı için sondaj maliyeti azalır sondaj süresi düşer.
  200 derece yerkabuğu ısısı yağ dolaşımı ile emilerek Güneş kulesinin tabanındaki seralara basketbol sahası büyüklüğündeki radyatörlere aktarılır. Bu radyatörler bakırdan borulardan yapılmıştır. Yağ burada suyu buharlaştırarak elektirik üretir. Buhar seraları ısıtır ve eter ile yoğunlaştırılır. Eter ile türbinler döndürülerek elektirik üretilir ve eter buharı ısısını Güneş kulesi tabanına bırakarak taban ile tavan arasındaki ısı farkı ile elektirik üretir. 3 ü birarada.
  Güneş kuleleri 50 derecelik ısı le verimli olarak günde ortalama 8 saat çalışırken yerkabuğu kuleleri 24 saat çalışır. 4 kat fazla güç girişi ile 12 kat fazla elektirik üretir. Bol ve ucuz elektirik ısınma aydınlanma ulaşım ihtiyacını karşılar.
  Yatırım ile İstanbul Tuz gölüne taşınır. Kentsel dönüşüm deprem trafik sorunları son bulur.
  10 milyon nufüs 2.5 milyon ev ve 1 milyon işyeri ile ekonomi canlanır. Anadolu kalkınır. Dünyaya örnek olur.
  Prensibleri aktardım Mimar ve mühendisler sorularını [email protected] a gönderebilirler. Bazı çalışmalarımı enerjimerkezim. blogspot.com da bulabilirler.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın