Rusya hükümeti Çelabinsk’te yer alan Mayak nükleer işleme tesisinden sızıntı olduğu iddialarını yalanladı.

Alman Federal Radyasyon Koruma Ofisi ve Fransa Radyolojik Koruma ve Nükleer Güvenlik Enstitüsü (IRSN) yetkilerinin Rusya’nın kuzey Kazakistan sınırı merkezli bir nükleer sızıntı tespit ettiklerini açıklamasının ardından Rus hükümeti, kurduğu komisyon tespitlerini kamuoyu ile paylaştı.

Fransız ve Alman uzmanların sızıntının Çelabinsk kentindeki Mayak nükleer madde işleme tesisi kaynaklı olduğu yönündeki açıklamalarını reddeden komisyon şunları söyledi:

“Rusya’da herhangi bir kurumun radyasyon kirliliğine yol açıp açmadığı varsayımından hareket ederek tüm fabrikalarda incelemeler yaptık. Bir numaralı şüpheli Çelabinsk şehri yakınındaki Mayak nükleer madde işleme tesisinde o tarihlerde herhangi bir kaçak yaşandığı bulgusuna rastlanmadı. Fabrikanın otomatik ölçüm cihazlarında radyasyon kaçağına işaret eden kayıt bulunmadı. Fabrikadaki toprak ölçümleri de negatif çıktı. Benzer denetimler nükleer bulutların ilk gözlendiği tüm Ural bölgesindeki tesislerde de gerçekleştirildi. Yer yüzeyinde radyasyon kirliğine yol açabilecek Rutenyum-106 maddesi izine rastlanmaması üzerine geriye tek şık kalıyor. Eylül ayı ortalarında dünya yörüngesinde bulunan ve bol miktarda Rutenyum-106 içeren bilimsel bir uydunun düşmüş olabileceği. Uydu atmosferde sürtünmeden yandığı için içindeki Rutenyum izotopu da bulutlara yayılmış olabilir.”

Açıklamada nükleer kirlilik içeren bulutların hangi güzergahı izleyerek Avrupa ülkelerine kadar ulaştığı konusunda ise bir detay verilmedi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın