Suudi Arabistan Kral Abdullah Nükleer ve Yenilenebilir Enerji Merkezi ile Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu’nun (Rosatom) nükleer enerjinin barışçıl amaçlı kullanımı alanında işbirliğine ilişkin bir yol haritası imzaladıkları duyuruldu.

Rosatom basın dairesinin açıklamasına göre, belgeye Kral Abdullah Merkezi Danışmanı Mahir El Udan ve Rosatom’un yurtdışı yatırımlarından sorumlu Rosatom Overseas Şirketi Başkanı Yevgeniy Pakermanov imzaları attı.

Suudi Kralı Selman bin Abdüzaziz’in ekimde gerçekleştirdiği tarihi Rusya ziyareti sırasında Moskova’da nükleer enerjinin barışçıl amaçlı kullanımı alanında işbirliği programı imzalamıştı. Yol haritası, bu programın hayata geçirilmesi için gerekli birçok adımı içeriyor.

Programa göre Rusya ile Suudi Arabistan, hem enerji üretimi hem de deniz suyunun tatlı suya dönüştürülmesi için kullanılabilecek küçük ve orta ölçekli reaktörler alanında işbirliği planlıyor. Suudi Arabistan’ın ulusal nükleer programı için personel hazırlama ve altyapı geliştirme çalışmalarına başlamaları da öngörülüyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın