Rosatom’dan yapılan açıklamaya göre, 29 Aralık’ta Özbekistan ve Rusya hükümetleri barışçıl amaçlarla atom enerjisi kullanma konusunda işbirliği anlaşması imzaladılar.

Rusya’nın Devlet Nükleer Enerji Şirketi (Rosatom) Basın Servisi, Özbekistan ve Rusya hükümetlerinin 29 Aralık 2017 tarihinde, barışçıl amaçlarla atom enerjisini kullanma konusunda işbirliği anlaşması imzaladıklarını duyurdu. Anlaşmanın, Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev ile Özbekistan Başbakan Yardımcısı Nodir Otajonov tarafından imzalandığı bildirildi. Sözleşmenin, nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılması için Rusya ve Özbekistan arasındaki ikili işbirliğine yasal bir temel oluşturacağı bildirildi.

Habere göre, Rosatom Basın Servisinin açıklamasında, “Ulusal altyapının oluşturulması ve geliştirilmesi ile Özbekistan’daki nükleer enerji alanı için personel eğitimi, ülkede nükleer enerji santrali ve araştırma reaktörleri inşaatının yanı sıra tüm yaşam döngüsü süresince onlara destek sağlanması, ülkenin maden kaynaklarının incelenmesi ile uranyum yataklarının keşfedilmesi ve geliştirilmesi, uranyum atıklarının ıslahı, radyoizotop üretimi ve sanayi, tıp ve tarımda kullanımı, bilimsel ve temel araştırmalar gibi alanlar karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin geliştirilmesi için perspektifli alanlar olarak belirlendi.” ifadelerine yer verildi.

Anlaşma, aynı zamanda, belirli projeler ve bilimsel araştırmaların hayata geçirilmesi için ortak çalışma gruplarının oluşturulmasının yanı sıra uzman değişimi, seminer ve sempozyumların organizasyonunu öngörüyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın