OPEC İran ve Venezuela’da yaşanan son dönemdeki politik ve ekonomik gerginliklere yönelik olarak, bu durumların petrol üretiminin değişmesine neden olmayacağını belirtti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden (OPEC) üst düzey bir yetkili, kurumun petrol arzında kısa vadeli sorunlara tepki vermeyeceğini açıkladı. Yetkili, “İran ve Venezuela’daki petrol arzında sorun yaşansa bile, OPEC üretimi artırmayacak” dedi.

OPEC’in İran’daki protestoları ve Venezuela’daki ekonomik krizi yakından takip ettiğini kaydeden yetkili, buna karşın ciddi ve uzun vadeli bir sorun olmadığı sürece petrol kısıntılarını sürdürmeye bağlı kalacaklarını kaydetti. Venezuela’daki kriz ülkenin petrol üretiminin azalmasına yol açmış, ancak İran’daki protestoların petrol üzerindeki etkisi sınırlı kalmıştı.

Yetkili, petrol üretiminde bir aydan daha uzun süre boyunca, günlük 1 milyon varil düşüş yaşanması ve talebin karşılanamaması halinde, OPEC’in mevcut politikasında değişikliğe gidebileceğini söyledi. OPEC yetkilisi ayrıca, petrol piyasasının yeniden dengeye oturmaya başladığını, ancak küresel petrol stokunun hala beş yıllık ortalamanın üzerinde olduğunu vurguladı.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın