2017 yılının son ayında elektrik abonelerinin faturalarında beklenmedik bir zam uygulandığı dikkatlerden kaçmadı. Yapılan araştırmalar sonucunda, elektrik şirketlerinin sayaçları Ocak ayı başında okuyarak, yeni yılda yürürlüğe girmesi gereken yüzde 8.8’lik zammı, Aralık ayı faturalarına yansıttıkları tespit edildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP Giresun Milletvekili Yener Bektaşoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu.

2017 yılının son ayında elektrik abonelerinin faturalarında beklenmedik bir zam uygulandığı dikkatlerden kaçmadı. Yapılan araştırmalar sonucunda, elektrik şirketlerinin sayaçları Ocak ayı başında okuyarak, yeni yılda yürürlüğe girmesi gereken yüzde 8.8’lik zammı, Aralık ayı faturalarına yansıttıkları tespit edildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP Giresun Milletvekili Yener Bektaşoğlu, 2018 Ocak ayında yansıtılacak yüzde 8 zam oranının 2017 yılının Aralık ayının faturasına yansıtıldığını kaydetti. Bektaşoğlu; “Bu resmen soygun” ifadesine yer verdi.

Bu konuya ilişkin TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise, son okuma gününün değiştirildiğini ve fatura üzerinden vurgun yapıldığını ifade etti. Yapılan bu uygunsuzluğun ardından EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, aykırı işlem yapan şirketlerden hesabın sorulacağını dile getirdi. Yılmaz, geçen yıl ki elektrik tüketimi, 2018 tarifesi üzerinden faturalara yansıtılamayacağını vurguladı.

2018 yılından itibaren elektrik faturasına yansıtılması gereken yüzde 8,8 oranındaki zam, 2017 yılının son ay faturasına yansıtıldı. Elektrik abonelerinin faturalarına yansıtılan bu zam gözlerden kaçmadı. Bu kapsamda 2017 yılında 100 lira olarak beklenilen bir elektrik faturası 2018 yılı itibari ile 109 TL olarak faturaya yansıyacak.

TBMM’de açıklamada bulunan CHP Giresun Milletvekili Yener Bektaşoğlu, Aralık ayı içerisinde kullanılan elektrik kullanım oranını ve ödeme bilgilerini gösteren fatura Ocak ayında düzenlendiğini belirterek, bununla birlikte abonelerden zamlı tarifeyle haksız kazanç elde edildiğini kaydetti.

CHP Giresun Milletvekili Yener Bektaşoğlu; “Bunun adı soygundur. Alınan bu farkların geri ödenmelidir. Enerji şirketleri sayaç okuma ve faturalandırma işlemlerini tam bir keyfiyetle yapmaktadır” açıklamasında bulundu. Bektaşoğlu, tüm bu konuların ve ödeme tarihleri bir yönetmelikle düzenlenmesi gerektiğini, kurumların ve personelin inisiyatif kullanma hakları ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Bu konu ile ilgili Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise; “Ocak ayı içinde saatleri okuyarak 2017’de kullanılan kısmı da zamlı tarifeden tahsil etmek haksızlık ve adaletsizliktir” açıklamasında bulundu. Palandöken, elektrik şirketlerinin zammı vurguna çevirmemesi gerektiğini vurgulayarak, bu haksız uygulamanın düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Yetkililerin bu şirketleri acilen denetlemeli diyen Palandöken, bu vurgunun önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın