Binaların çatılarına ve cephelerine yerleştirilecek güneş panelleriyle elde edilecek elektriğin Türkiye’nin enerji faturasını yüzde 5 oranında hafifleteceği; böylelikle 2,5 milyar doların ülkemizde kalacağı öngörülüyor.

Kamuoyunda ‘çatı mevzuatı’ olarak bilinen yönetmelik ile çatıya kurulacak güneş panelleriyle vatandaşların kendi elektriğini üretmesinin önü açıldı. Enerji uzmanı Hüseyin Karataş, güneş panellerinden yararlanılarak elektrik üretilmesinin ülkemizin ve hanelerin hayrına olacağını kaydetti. Panellerle hanelerin şebekeye bağlılıktan kurtulacağını dile getiren Karataş, “Allah’ın güneşinden yararlanmak ülkemizin yararına olur, enerji ithalatımızı frenler. Enerji için her sene 50 milyar dolar ödüyoruz. Hâlbuki güneş panellerini kullanıp kendi elektriğimizi üretirsek bu 50 milyar doların yüzde 5’i yani 2,5 milyar dolarlık bir kısmı elimizde kalır” dedi.

Karataş, güneş panellerinin aboneler için kârlı olacağına işaret ederek, “Diyelim ki bir panele 10 bin lira ödediniz. Evin enerji tüketimine katkı sunacak olan panel, 3 veya 4 senede kendini amorti eder” ifadelerini kullandı.

Şu aşamada yerli ve yenilenebilir enerjiye odaklanılması temennisinde bulunan Karataş, bu sayede ülkenin kalkınacağını; tüketicinin refahının artacağını vurguladı. Karataş, ilaveten enerji ithalatına bağımlılığın minimum seviyeye inmesi adına doğadan, sudan daha etkin şekilde faydalanılmasını savundu.

1 Yorum

  1. Eğer maliye bakanlığı bir takım değişiklikler yapar ise bu mümkün. ABONE -APARTMAN MESKEN… nasıl fatura kesecek ? muhasebe, vergi mevzuatı falan hangi yönetici bu işle uğraşacak önce bunlar halledilmeli, tüzel kişi olmadan apartman fatura kesemez, gerçek kişi attığı taşın ürküttüğü kuşa değmeyeceğini bildiğinden bu işler ilerlemiyor. Birde şu bağlantıda üreticilerden alınan hat-dağıtım nakil… bedeller ne olacak !

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın