ASO Başkanı Özdebir, “Hedefimiz Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santral projelerinin ve bu projelerin altyapılarının mümkün olduğunca yerelleştirilmesidir” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenen seminere Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, ATB Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz, Japonya Büyükelçiliği Ekonomik İlişkiler Müsteşarı Taich Noda ve Japon nükleer kuruluşlarının temsilcileri ile projede yer alan Türk ve Japon firmalar katıldı. Seminerin açılışında konuşan Özdebir, ASO koordinatörlüğünde kurulması planlanan İleri Teknoloji ve Nükleer Eğitim Merkezi Projesi kapsamında dünyadaki iyi uygulama örneklerini titiz bir şekilde incelediklerini ve sektörde öncü birçok ülkede ilgili merkezlere ziyaretler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Özdebir, “Stratejimiz, mevcut yerli sanayi altyapısını nükleer sektör için verimli kılmak ve mükerrer yatırımları önlemek, benzer faaliyet yürüten firmaların ortak çalışmaları ile sinerji yaratmak olacaktır. Böylelikle Türk sanayisi nükleer sektörde rekabet gücü kazanacak ve yakın çevremizde planlanan nükleer santral projelerinde de uluslararası avantaj kazanacaktır. Hedefimiz Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santral projelerinin ve bu projelerin altyapılarının mümkün olduğunca yerelleştirilmesidir. Nükleer endüstriye özel malzeme ve imalat teknolojilerinin kümelenme birlikteliği üyelerince geliştirilmesi ile teknoloji edinimi, tasarım ve imalat kabiliyeti kazanımı sağlanacaktır. Ülkemizde oluşturulacak bu tecrübe, uzun vadede dünyadaki diğer nükleer santral projelerinde de Türk sanayisinin tedarikçi olmasına zemin hazırlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın