Türkiye’nin ikinci nükleer güç santralinin kurulacağı Sinop’ta, doğaya ve günlük yaşama santralin nasıl etki edeceğinin değerlendirilmesi çerçevesinde “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacağı belirtildi.

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) iştiraki EUAS International ICC tarafından,Sinop’ta kurulacak olan ülkemizin ikinci nükleer güç santrali (NGS) Sinop NGS Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamında “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlenecek.

EUAS International’dan konuşa ilişkin yapılan açıklamaya göre, kentin İnceburun mevkisinde kurulması planlanan Sinop NGS Projesi ÇED Yönetmeliği’nin 9. Maddesi uyarınca, 6 Şubat Salı günü halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için toplantı gerçekleşecek. Sinop NGS Projesi’nin ÇED başvuru dosyası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına 12 Ocak’ta iletilmişti.

Yapılan kontroller ve değerlendirme aşamasının ardından Sinop NGS için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ÇED olumlu kararı verildiği takdirde, projenin karar verme sürecinde ilk aşama geride bırakılmış olacak. Türkiye Atom Enerjisi Kurumunca saha lisansı ve sonrasında inşaat lisansı verilmesinin ardından projenin yapımına başlanacak.

Kentte, Japon-Fransız ortaklığıyla oluşturulacak Türkiye’nin ikinci nükleer santrali 4 bin 480 megavat kurulu kapasiteye sahip olup 4 reaktörden meydana gelecek.

 

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın