Avrupa’da uzun zamandır hayata geçirilmeye çalışılan ve yeni yenilenebilir adıyla anılan rüzgar, güneş ile biyokütle gibi kaynaklardan elde edilen elektrik miktarı ilk defa kömür kaynaklı üretilen elektrik miktarının önüne geçti.

 

Merkezi Londra’da ve Brüksel’de olan Sandbag adlı kuruluş, 2017 raporunda Avrupa’nın elektrik enerjisini rüzgardan, güneş ve biyokütleden elde ettiklerini ve böylece üretilebilen elektrik miktarında yüzde on iki artış gözlemlendiğini belirtti.

Avrupa Birliği’ne üye yirmi sekiz ülke, elektrik üretiminde yeni yenilenebilir kaynaklara yönelince kömürün elektrik enerjisi için kullanım miktarı yıl içinde yüzde 3,2 düşüş gösterdi ve altı yüz yetmiş teravatsaate indi. Böylece rüzgardan, güneşten ve biyokütleden elde edilen güç miktarı kömürün tahtını salladı. Geçtiğimiz yıl Avrupa’nın genelinde totalde üç bin iki yüz elli teravatsaat olan elektrik enerjisi üretiminin yüzde yirmisi yeni yenilenebilir enerjiden sağlanırken yüzde yirmisinden fazlası ile kömür ve linyitten elde ediliyordu.

Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimindeki en büyük desteği Almanya’nın ve İngiltere’nin verdiği öğrenilirken, bu ülkelerin rüzgar santral projelerine yaptıkları yatırımlar rüzgardan sağlanan elektriğin yüzde on dokuza yükselmesini kolaylaştırdı.

 

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın