Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), uzun süredir üzerinde çalıştığı ve üretimin kalbinin attığı OSB’ler için zam anlamına gelen “Son Kaynak Tedarik Tarifesi Tebliği” yayınlandı. 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak tebliğ ile büyük çaplı sanayici, bundan böyle elektrik tedarikinde ucuz elektrik tarifesinden yararlanamayacak. Belirli miktarın altında tüketimi olan sanayici ise ucuz elektrik tarifesinden yararlanmaya devam edecek.

Tebliğ ile serbest tüketici niteliğini haiz olduğu halde elektrik enerjisini ikili anlaşmalarla temin etmeyen tüketicilere, elektrik enerjisi tedariki kapsamında Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nin tespitine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Buna göre Son Kaynak Tarifesi, 2018 yılı için yıllık tüketimi 50 milyon kilovat saat ve üzeri büyük çaplı aboneleri kapsayacak. Bu limitin kademe kademe aşağı çekileceği tahmin ediliyor. Tarifeyle beraber, yüksek ve düşük tüketimli tüketici sınıfları oluşmuş olacak.

Yıllık tüketimi 50 milyon kilovat saat ve üstünde olan büyük sanayici, yüksek tüketimli tüketiciler arasında yer alacak. Bu grup için sanayi tarifesi açıklanmayacak ve tavan fiyat kalkacak. Limiti aşan elektrik abonelerinin maliyetleri artmış olacak. Büyük çaplı ticarethane ve sanayi abonelerinin son kaynak tarifesi, serbest elektrik piyasasının ve YEKDEM maliyetinin yüzde 12,8 üzerinde olacak.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın