Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yüzünü enerji üretimi için yenilenebilir kaynaklara yöneltti. Milli Enerji ve Maden Politikası gereğince su, rüzgar ve güneş enerjisi odaklı proje ve eylem planı başlatan bakanlık, yenilenebilir kaynaklarla elektrik enerjisi üretimine ağırlık vererek 2017 yılının sonunda ulaşmayı hedeflediği yüzde 30 barajını yüzde 32 ile aştığını bildirdi…

Su, güneş ve rüzgar gücü ile elde edilecek elektrikle, dışa bağımlılığın azalacağını ön gören bakanlık, attığı adımlar ve yaptığı çalışmalarla 2023’te ulaşmayı hedeflediği ilerlemeye, geçtiğimiz altı ayda ulaştığını belirtti. Son 10 yıldır enerji yatırımlarının yüzde 50’den fazlasını yenilenebilir enerji odaklı yaptıklarını açıklayan bakanlık, çok kısa bir zaman içerisinde gerçekleştirdikleri hedefin dünya ortalamasının oldukça üzerinde olduğunu belirtti.

Yerli ve yenilenebilir enerji projesinin sadece üretime değil yerli teknolojinin geliştirilmesine de katkı sağladığını kaydeden bakanlık yetkilileri, yenilenebilir enerji kaynaklarının şu an olduğundan daha verimli kullanılabilmesi için ciddi adımlar atıldığını söyledi. Aynı zamanda Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda araştırma geliştirme faaliyetlerine de ağırlık vererek yatırım ayrılacağının altı çizildi. Yenilenebilir enerji kaynakları ile daha ucuza mal edilebilecek elektriğin üretiminde kurulacak fabrikalar sayesinde de istihdama olumlu etkileri olacağı belirtildi. Yenilenebilir enerji projesi kapsamında ikinci adımın rüzgar gücü olduğuna dair bilgiler veren bakanlık, yatırım değerinin 1 milyar doların üzerinde olan projeden sağlanacak elektriğin 1 milyondan fazla hanenin elektriğini karşılayacağını belirtti.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın