Türkiye’nin köklü firmalarından Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin, Filistin’de güneş ve rüzgar enerji santralleri kurulması gayesiyle Sharekat Kahrabaa Mohavazat AL-Quds AL-Urdineyyah (Sharekat) şirketiyle ortak girişim anlaşması imzaladığı açıklandı.

Zorlu Enerji’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) konuya ilişkin yer alan açıklamasında, anlaşma çerçevesinde kurulacak yeni şirkette, Zorlu Enerji’nin yüzde 75, Sharekat’ın ise yüzde 25 ortaklık payı olacağı kaydedildi.

Zorlu Enerji ile Jerusalem District Electricity Company Ltd. (JDECO) arasında geçtiğimiz dönemlerde de Filistin’de güneş ve rüzgar santralleri kurulması ve işletilmesi için imzalanan iyi niyet anlaşması çeçevesinde startı verilen ortaklık görüşmelerinin tamamlandığı ifade edilen açıklamada, “Şirketimiz ile JDECO hissedarlarının aynı oranda ve yapıda hissedar olduğu Sharekat arasında bir ortak girişim anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma kapsamında Filistin’in elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılamak üzere ülkenin farklı bölgelerinde, ilk etapta 30 megavat olmak üzere toplamda 100 megavat kurulu güce ulaşacak güneş enerji santrallerinin kurulması planlanmaktadır.” denildi.

 

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın