Bereket Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, GDZ Elektrik Dağıtım, ADM Elektrik Dağıtım ve bazı yenilenebilir enerji santrallerinde halka arz gerçekleştirmek için çalışmalar yürüttüklerini açıkladı.

Soruları yanıtlayan Saldanlı, “Enerjisa Elektrik’in başarılı halka arzından sonra, elektrik dağıtım şirketlerimiz ile bazı yenilenebilir enerji üretim varlıklarımızda halka arz gerçekleştirmek için çalışmalara başladık” dedi.

Bereket Enerji 2017’de aralarında Yapı Kredi, Vakıfbank, İş Bankası’nın da olduğu 6 Türk bankasından 10 yıla kadar vadeli 700 milyon dolar kredi sağladı; bu kredinin 200 milyon doları 2 enerji dağıtım bölgesinin bu yılki yatırım ihtiyacı için, 300 milyon doları kömür santrali için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na yapılacak ödeme için ve kalanı da elektrik santrali projeleri için harcanacak.

Grubun 10 yıla kadar vadeli $3 milyarlık kredi borcunun yıllık geri ödemeleri yaklaşık 250 milyon dolar seviyesinde. Saldanlı, bu rakamın ödeme kapasitelerinin altında olduğunu belirtti.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın