KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Bilirgen, petrol ve doğalgazdaki beklentilerin değiştiğini ifade ederek, Jeopolitik riskler petrol fiyatlarına yansıdığını söyledi.

Denetim, vergi ve danışmanlık şirketi KPMG Türkiye’nin Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, şirketin petrol ve gaz piyasa değerlendirme sonucuna ilişkin yaptığı açıklamada, OPEC ve bazı OPEC dışı ülkelerin üretim kısıntısının sürmesi ve jeopolitik risk algısı yüzünden son dönemlerde ham petrol fiyatlarında yükseliş kaydedildiğini belirtti.

Ham petrol fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli kaya gazı şirketlerinin yeni yıl üretimlerinin önemli bir kısmını vadeli sözleşmeye dönüştürdüğünü kaydeden Bilirgen, hal böyle olunca söz konusu şirketlerin karlarını ve hacim artışlarını istikrarlı hale getirdiğinin altını çizdi.

2018’de Batı Teksas türü (WTI) ham petrolü vadeli işlem sözleşmelerinin, mevcut değer kaybına rağmen varil başına 60 doların üzerinde alıcı bulduğunu ifade eden Bilirgen, üreticilerin halihazırdaki üretimlerini birkaç ay öncesindeki fiyat aralığına göre çok daha yüksek rakamlardan daha fazla karla sattıklarını kaydetti.

Sektörde işlemlerin bu şekilde artmasının olası sonuçlarına da değinen Ümit Bilirgen, “Jeopolitik riskler petrol fiyatlarına yansıdı. ABD’de ham petrol vadeli işlemlerindeki artış, fiyatlarda düşüş yaşansa bile sektörün büyümesini destekleyecek.” değerlendirmesini yaptı.

Bilirgen, Doğalgaz piyasasında ise Rusya’nın ihracat rekoru kırdığını ifade ederek, “2017 yılında Rus şirketi Gazprom bir önceki yılın satışlarını arttırarak Avrupa’ya ihraç ettiği 193,9 milyar metreküp doğalgazla bir rekora imza attı. Bu durum şirketin Avrupa’ya enerji tedarikinde artan rolünü ortaya koyuyor.” dedi.

Bunun yanı sıra, 2017’de ABD’nin net doğalgaz ihracatçısı konumuna geldiğinin altını çizen Ümit Bilirgen, “Tüm hakim unsurlar dikkate alındığında, yenilenen talep güveni ve sektörün 2018 yılında yeni yatırımlara yönelmesini sağlayabilir. ABD’nin kaya gazı üretimi gibi hızlı ve kısa döngülü arzıyla birlikte, piyasadaki fiyatlara etki eden riskler eskisine göre çok daha kısa bir zamanda ekstra arz hacmine dönüşebilir.” ifadelerini kullandı.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın