Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı grup toplantısında yaptığı Kıbrıs konusundaki açıklamalara Avrupa Birliği’nden yanıt gecikmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında Kıbrıs konusundaki açıklamalarına yanıt gecikmedi. Rum Kesimi’ndeki başkanlık seçimlerinden yeniden zaferle çıkan Nikos Anastasidis gaz arama çalışmalarında yaşanan krizde tavırlarında bir değişikliğe gidilmeyeceğini açıkladı: “Kimse üzülmemeli. Endişelenilmesi için sebep yok. Sorun oluşturabilecek krizlerden kaçınmak için güttüğümüz bir yolda işleri kontrol altında tutuyoruz” dedi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin çeşitli sorunların ele alınacağı 26 Mart’taki Varna Zirvesi öncesi Brüksel de gaz krizi konusunda Ankara’yı uyardı.

Avrupa Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas: “Türkiye’ye iyi komşuluk ilişkilerine kesin bir şekilde katılması ve herhangi bir üye ülkeyle sorun oluşturacak her tür konudan kaçınması zorunluluğunu tekrarlamamız gerekiyor. İyi komşuluk ilişkilerine zarar verecek olumsuz açıklamalardan özellikle Varna zirvesi öncesi kaçınılması gerektiğini de söylemek isteriz” diye konuştu.

Kıbrıs Rum Yönetimi, tartışmalı doğal gaz sahalarında arama çalışması yapılması için 2016’da ihale açmıştı. Bu durumun çıkardığı kriz nedeniyle iki taraf arasındaki müzakere süreci yedi ay boyunca askıya alınmıştı.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın