İstanbullular Merkür’ü izledi

Gök bilimcilerin beklediği yılın gök olayı, 9 Mayıs Pazartesi günü gerçekleşti. Tüm dünyada beklenen Merkür gezegeninin Güneş’in önünden geçişi Türkiye’nin her ilinden aynı zamanda profesyonel ekipmanlarla takip edildi. Dünyaca ünlü teleskop, mikroskop ve dürbün markası Celestron, İstanbul Aqua Florya’daki standıyla bu önemli gök olayına ilgi duyanları ağırladı

Yılın gök olayı gökbilimcileri heyecanlandırdı. Tüm dünyada beklenen Merkür’ün Güneş’in önünden geçişi, 9 Mayıs Pazartesi günü Türkiye saati ile 14:15 20:00 saatleri arasında gerçekleşti. Normal bir insanın gözünün çözünürlüğü bir açı dakikası iken, Merkür’ün geçişi 12.1 açı saniyesi büyüklüğünde göründü. Sadece profesyonel ekipmanlarla izlenebilen geçiş, Celestron’un CPC 800 teleskopu ve Güneş filtresi sayesinde takip edildi.

İstanbul’daki meraklılarına böyle önemli bir gök olayı deneyimi yaşatmak için Notebook Kırtasiye ile Aqua Florya AVM Teras katında kurduğu standıyla ilgi gören Celestron, gün boyu ziyaretçilerinin bu geçişi izlemesine olanak sağladı. Celestron, standında bulunan CPC 800 teleskopu ve Güneş filtresi ile gözlemlenen ve çok sayıda ziyaretçi tarafından ilgi gören gök olayı Güneş’in batışıyla sona erdi.

PAYLAŞ