Temiz şirketler kirli enerji şirketlerinden 3 katı daha iyi performans gösteriyor

carbon clean 200 temiz enerji sirketleri

Dünya’daki temiz şirketlerinin karlılık oranlarını inceleyen Clean200 adlı yeni bir liste yayınladı. Listeye göre, temiz teknolojilere yatırım yapan ve iklim değişikliğinin çözümüne dair çalışmalar yürüten şirketler, fosil yakıtlara yatırım yapan şirketlerden 3 kat daha iyi performans gösteriyor. Temiz şirketler, yüzde 22 oranında yıllıklandırılmış kazanç elde ediyorlar.

Kaliforniya, ABD – Çeyrek dönemlerde güncellenecek olan Temiz200TM listesinin ilk versiyonu yayınlandı. As You Sow ve Corparate Knights adlı düşünce kuruluşları tarafından yayınlanan Temiz200, temiz enerji ve teknoloji alanında faaliyet gösteren en büyük 200 şirketi listeliyor. Listeye göre, son on yılda, temiz enerji şirketleri yüzde 21.82 yıllıklandırılmış getiri ile faaliyet gösterdi. Yine 2016 yılında yayınlanan Carbon UndergroundTM listesinde ise en kirli 200 fosil yakıt şirketi listelenmişti. Bu şirketlerin yıllıklandırılmış karlılık oranının ise aynı dönemde sadece yüzde 7.84 oranında gerçekleştiği açıklanmıştı.

Raporun yazarlarından ve Corporate Knights’ın CEOsu Toby Heaps “Temiz200 listesindeki şirketler, kirli enerji şirketlerine göre son 10 yılda 3 kat daha iyi performans gösterdi. Bu rakamlar, temiz enerjinin yatırımcılarına somut ve sağlam kazançlar sağladığını ortaya koyuyor. Temiz enerji yatırımları yüksek karlılık oranına sahipler ve bu rakamlar teknolojiler gelişmeye devam ettiği için daha da yükselecek ve daha fazla yatırımcı kirli kömür ve fosil yakıt şirketlerinden geri çekilecek” diye yorumluyor.

Listedeki tek yerli TOFAŞ!

Türkiye’de faaliyet gösteren Vestas gibi şirketlerinin bulunduğu listede tek yerli şirket olarak TOFAŞ AŞ bulunuyor. Elektrikli araçlara yaptığı yatırım ile listeye giren TOFAŞ, Temiz200 listesine 88inci sırada yer bulmuş durumda.

Liste, nasıl hazırlanıyor?

Temiz200, dünya çapında, en büyük halka açık şirketleri, toplam temiz enerji / teknoloji gelirlerine göre listeliyor. Listeye girebilmek için şirketlerin piyasa değerinin en az 1 milyar dolar olması ve gelirinin en az yüzde 10’nu temiz enerji / teknolojilerden elde etmiş olması gerekiyor. Listede 70’ten fazla şirketin gelirlerinin çoğunluğu temiz enerjiden elde ediyor. Liste, enerji üretiminin yüzde 50’den azını yenilenebilir enerjiden elde eden petrol ve doğal gaz firmaları ile en büyük 100 kömür şirketini hariç tutmaktadır. Ayrıca, silah üretimi, ormansızlaşma, çocuk ve zorla insan çalıştırma gibi faaliyetlerden kar elde eden şirketler ile iklim değişikliğini ret eden faaliyetlerde bulunan şirketleri de hariç tutmaktadır.

[slideshare id=65032699&doc=clean200report-160816072345&type=d]

PAYLAŞ